شنبه, ٢٩ شهریور ٩٩

ارزش کل بازار خودرویی‎ها؛ فراتر از 29هزار میلیارد تومان

به گزارش «اخبار خودرو»، روز گذشته باز هم شاخص کل بورس تهران به روند رکوردشکنی خود ادامه داد و در تراز 238هزار واحدی قرار گرفت. این در حالی است که در معاملات گروه خودرویی نمادهای سایپا، پارس‎خودرو، مهرکام پارس، زامیاد، لنت ترمز ایران، محورسازان ایران‎خودرو، قطعات اتومبیل ایران، سرمایه‎گذاری رنا، چرخشگر، نیرومحرکه، بهمن‎دیزل، کمک‎فنر ایندامین و سازه‎پویش مثبت شدند و در مقابل نمادهای ایران‎خودرو، سایپا آذین، صنایع ریخته‎گری ایران، رینگ‎سازی مشهد، آهنگری تراکتورسازی ایران و فنرسازی زر منفی خوردند.

همچنین روز گذشته طی 54هزار و 36 نوبت معاملاتی، 740میلیون و 437هزار سهم به ارزش 183میلیاردتومان مورد دادوستد قرار گرفت و ارزش‌کل بازار این صنعت بورسی تا پایان معاملات روز گذشته بالغ‌بر 29هزارو 246میلیاردتومان شد. همچنین شاخص صنعت خودرو دیروز با افزایش 58واحدی در تراز 32هزارو972 واحد قرار گرفت.

خروج خودرویی‎ها از تیررس سرمایه‎گذاران

باتوجه به روندی که گروه خودرویی طی دو روز ابتدایی این هفته طی کرد، می‎توان گفت شتاب و عطش معاملاتی سرمایه‎گذاران بازار سهام نسبت‌به این صنعت بورسی کاسته شده و این گروه تا حدودی از تیررس سرمایه‎گذاران خارج شده است اما به‌نظر می‎رسد این روند موقتی بوده و طی روزهای آینده دوباره خودرویی‎ها در کانون توجه بازار سرمایه قرار بگیرند و به‎خوبی حجم بخورند.

 این در حالی است که یکی از مهم‎ترین رویدادهایی که در انتظار این گروه بورسی است، افزایش سرمایه دو شرکت سایپا  و ایران‎خودرو از محل تجدید ارزیابی دارایی‎هاست.

اجرایی‎شدن این مصوبه نیاز به تایید نهایی شورای نگهبان دارد و باید دید این اتفاق چه زمانی روی خواهد داد.

رشد ارزش سهام همپای نرخ دلار

دیروز شاخص‌کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران بار دیگر با رشد فزاینده‌ای مواجه شد و توانست رکورد جدیدی را به ثبت برساند. از سوی دیگر، طی روزهای گذشته قیمت بیشتر سهم‌ها در بازار سهام با رشد مواجه شده و متعاقب آن شاخص‌های بازار سهام افزایش یافته‌اند؛ به‎طوری‎که نماگر اصلی با رشد بدون وقفه توانسته است رکوردهای پیاپی را به ثبت برساند.

بر این اساس، شاخص کل بورس تهران روز یکشنبه ۴۰۵۲ واحد رشد کرد و برای اولین‌بار در تاریخ بازار سرمایه ایران به رقم ۲۳۸هزار و ۲۲۰ واحدی رسید. همچنین شاخص‌کل هم‎وزن برخلاف روز گذشته ۲۰۴ واحد افزایش یافت و عدد ۵۸هزار و ۱۸۷ را تجربه کرد.

این در حالی است که بسیاری معتقدند باتوجه به این‎که تولید شرکت‌های بورسی افزایش پیدا نکرده و گاه کاهش نیز یافته است، رشد قیمت‌ها نه به خاطر رونق بلکه به علت افزایش نرخ دلار و موضوع ارزش جایگزینی دارایی‌های شرکت‌هاست.